ohsvca_logo

  


Ohio High School
Volleyball
Coaches Association

  

District 8

District 8 Trustee: Ann Ellerbrock
School: Ottawa-Glandorf
630 Glendale Avenue, Ottawa, OH 45875

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Welcome to our District 8 page! If you have any questions, please feel free to email me at the address above.

2017 Important Dates:

     September 8th:  All membership forms and dues must be turned in to Cami Garman

     October 18th (tentative):  All nominations for District 8 awards must be submitted. 

     October 22nd:  Mandatory District 8 meeting for All-Star selections 2:00 p.m. @ Ottawa-Glandorf HS TBD.

     October 23rd-25th:  All-State nominations are due through the OHSVCA.net/MaxPreps website

     November 5th:  All-Star Awards banquet at Romer's Banquet Hall in Celina, 6:00 p.m., Sunday after Regionals.

Congratulations to our District 8 Teams!

PLAYERS OF THE YEAR

DIVISION 1

Amy Feczer (12) - Findlay

DIVISION 2
Norah Painter (12) – Lima Shawnee

DIVISION 3

Carly Alt (12) – Ottawa-Glandorf

 

DIVISIONS I, II, III

COACH OF THE YEAR

EAST

Ann Ellerbrock - Ottawa Glandorf

WEST

Nikki Etzler - Coldwater

ALL-STAR TEAM

DIVISIONS I, II, III

FIRST TEAM

Carly Alt - Ottawa Glandorf

Tasha Kahlig - Coldwater

Norah Painter - Lima Shawnee

Brooke Kleman - Ottawa Glandorf

Lauren Gilliland - Coldwater

Elena Knapke - Coldwater

Amy Fecaer - Findlay

Sarah Pothast - Wapakoneta

Hannah Rasawehr - Celina

Hannah Warrington - Liberty Benton

Madi Howell - St. Marys

Kendra Kahle - Ottawa Glandorf

SECOND TEAM

Lydia Reinke - Van Buren

Paige Thobe - Minster

Emily Allen - Lima Shawnee

Danielle Bertke - St. Marys

Alexis Kessling - Defiance

Alissa Rhodes - Liberty Benton

Caitlin Elseser - Liberty Benton

Grace Blatnik - Findlay

Abby Kennedy - Allen East

McKenna Black - Celina

Olivia Baxter - Findlay

Summer McCloskey - Allen East

 

 

DIVISIONS I, II, III SENIOR ALL-STAR MATCH

EAST

Amy Feczer - Findlay

Oliva Baxter - Findlay

Emily Allen - Lima Shawnee

Norah Painter - Lima Shawnee

Abby Kennedy - Allen East

Kyra Clark - Allen East

Haylee Bushong - Kenton

Katie Veenstra - Liberty Benton

Carly Alt - Ottawa Glandorf

Brooke Kleman - Ottawa Glandorf

Kendra Kahle - Ottawa Glandorf

Lydia Reineke - Van Buren


WEST

Hannah Rasawehr - Celina

McKenna Black - Celina

Alexis Kiessling - Defiance

Madi Howell - St. Marys

Danielle Bertke - St. Marys

Megan Braun - Van Wert

Sarah Pothast - Wapakoneta

Tasha Kahlig - Coldwater

Elena Knapke - Coldwater

Olivia Harlamert - Coldwater

Paige Thobe - Minster

Regan Wuebker - Minster


EAST ALL-STAR MATCH COACHES

Laura Stratton - Allen East

Ann Ellerbrock - Ottawa Glandorf


WEST ALL-STAR MATCH COACHES

Danielle Fuhrman - Defiance

Kim Selvey - Wapakoneta

 

PLAYERS OF THE YEAR

DIVISION IV – WEST 

Paige Jones (12) – New Bremen


DIVISION IV – EAST

Melina Woods (12) - Ada

ALL-STAR TEAM DIVISION IV

FIRST TEAM

Paige Jones - New Bremen

Melina Woods - Ada

Bridget Landin - Ottoville

Hayley Heitmeyer - Leipsic

Madi Ellis - Delphos St. Johns

Britney Siefering - St. Henry

Carley Stone - Ft. Recovery

Carlee McCluer - Columbus Grove

Kara Evers - Marion Local

CJ Kemper - Ottoville

Paige Fenstermaker - Pandora Gilboa

Kierra Meyer - Leipsic

 
SECOND TEAM

Abby Schroeder - Miller City

Shelby Alloway - Hardin Northern

Rachel Kremer - New Bremen

Carrie Fesenmeyer - Marion Local

Julia Holdheide - St. Henry

Lakin Brant - Lincolnview

Tori Green - Arcadia

Madison Robson - Hardin Northern

Courtney Hahn - Lima Central Catholic

Ally McCoy - Crestview

Hannah Willow - Arlington

Paige Bellman - Columbus Grove

Honorable Mention

Addy Vaughn - St. Henry

Lexi Gregory - Crestview

Lauren Grubb - McComb

Augrey Biederman - Waynesfield Goshen

Maddie Gossard - Ada

Kiah Wendel - Ft. Recovery

DIVISION IV SENIOR ALL-STAR MATCH


EAST

Kierra Meyer - Leipsic

Melina Woods - Ada

Maddie Gossard - Ada

Paige Fenstermaker - Pandora Gilboa

Alyssa Jordan - Arlington

Carlee McCluer - Columbus Grove

Paige Bellman - Columbus Grove

Abbey Schroeder - Miller City

Shelby Alloway - Hardin Northern

Madison Robson - Hardin Northern

Amanda Clymer - Vanlue 


WEST

Kara Evers - Marion Local

Britney Siefring - St. Henry

Julia Holdheide - St. Henry

Ally McCoy - Crestview

Abby Bagley - Crestview

Paige Jones - New Bremen

Julia Goettemoeller - New Bremen

Madi Ellis - Delphos St. Johns

Carley Stone - Ft. Recovery

Faith Homan - New Knoxville

Bridget Landin - Ottoville

CJ Kemper - Ottoville


COACH OF THE YEAR

WEST –Diana Kramer - New Bremen

EAST – Melissa Gossard - Ada 

            Steve Clark - Arlington

EAST ALL-STAR MATCH COACHES
Melissa Gossard - Ada

Zack Bame - Vanlue


WEST ALL-STAR MATCH COACHES

Kelsey Wolfe - Ottoville

Diana Kramer - New Bremen

SEI Nominee

Mark Bunn - Van Buren

 All-Star Match on 11/15/16 @7:00PM - Coldwater High School

Elite Camp:

SAVE THE DATE:  2018

OHSVCA COACHING CLINIC AT WESTERVILLE CENTRAL HIGH SCHOOL