ohsvca_logo

  


Ohio High School
Volleyball
Coaches Association

  

District 11

 

District 11 Trustee: Jayne Klingel Vice President
School: River Valley High School

 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

see also District 10 Trustee: Meladee Hopkins for information.

Treasurer for Distict 10 & 11:  Jen Chapman, Olentangy Liberty 

 ******* Alert******   The Central District All-Star Matches have been moved to Olentangy Liberty due to a schedule conflict at Otterbein University.  Times are still the same.  Sorry for any inconvinence. 

Here is the link to the Central District All-Star Teams for District 10 & 11 

http://tinyurl.com/DistrictAll-StarTeams

 

Central District Meeting Dates:

July 22, 2016 at Westerville Central High School approximately 1:30 pm

October 9, 2016 at Gahanna High School at 1:30pm (Central District Draw at 2:00pm)

October 23, 2016 at Olentangy Liberty at 4:00pm

Must attend the meeting on October 23rd and one other meeting to be eligible to vote for All-District teams.

 Central District All-Star Games (District 10 and 11) will be held on Sunday, November 13th, 2016 @ Otterbein.  The awards for division 3 and 4 will begin at 4:45 pm and their contest will follow. The awards for division 1 and 2 will begin approximately 6:00 and their contest will follow. 

District Poll for the weekend of 10/6

Division 1

1. Dublin Coffman

2. Olentangy Liberty

3. DeSales

4. Olentangy Orange

5. Pickerington North

6. Worthington Kilbourne

7. Gahanna Lincoln

8. Olentangy

9. Pickerington Central

10. Bishop Watterson

Division 2

1. Highland

2. Big Walnut

3. Granville

4. London

5. Jonathan Alder

6. Licking Valley

7. Buckeye Valley

8. Whitehall

9. River Valley

10. Heath

 

Division 3

1. Utica 

2. Fairbanks

3. Pleasant

4. Northmor

5. Newark Catholic

6. Johnstown

7. Worthington Christian

8. CSG

9. Centerburg

10. Bishop Ready

Division 4

1. Fairfield Christian

2. Berne Union

3. Shekinah Christian

4. Delaware Christian

5. Grove City Christian

6. Fisher Catholic

7. Northside Christian

8. Millersport

9. Tree of Life

10. Patriot Prep

 

District Poll for the weekend of 9/30

Division1

1. Coffman

2. Olentangy Orange

3. Olentangy Liberty

4. DeSales

5. Hartley

6. Pickerington North

7. Gahanna

8. Worthington Kilbourne 

9. Watterson

10. Olentangy 

Division 2

1. Highland

2. Big Walnut

3. Granville 

4. London 

5. Jonathan Alder

6. Licking Valley 

7. Buckeye Valley

8. Heath

9. River Valley 

10. Whitehall

Division 3

1. Utica

2. Fairbanks

3. Newark Catholic 

4. Northmor

5. Pleasant

6. Johnstown

7. Columbus School for Girls

8. Centerburg

9. Worthington Christian 

10. Bishop Ready

Division 4

1. Fairfield Christian

1. Shekinah Christian

3. Delaware Christian 

4. Berne Union

5. Northside Christian

6. Fisher Catholic

 

District Poll for weekend of 9/23

Division 1

1. Coffman

2. Orange

3. Desales

4. Gahanna

5. Pickerington North

6. Olentangy Liberty

7. Worthington Kilbourne

8. Pickerington Central

9. Hartley

10. Delaware

 

Division 2

1.     Highland (15-0)              110   (11 1st place votes)

2.     Big Walnut (11-3)             96

3.     Granville (11-2)                86

4.     London (13-1)                  74

5.     Jonathan Alder (10-4)      73

6.     Licking Valley (7-9)           53

7.     Buckeye Valley (6-7)        37

8.     Heath (5-10)                    29

9.     River Valley (7-10)           22

10.   Whitehall (9-6)                 15

Also receiving votes; Bloom Carroll    

 

Division 3

  1. Utica

  2. Newark Catholic

  3. Fairbanks

  4. Johnstown

  5. Pleasant

  6. Bishop Ready

  7. Northmor

  8. Centerburg, Columbus School for Girls

        10. Northridge, Fredericktown, Liberty Union, West Jefferson

Division 4

1. Fairfield Christian

2. Delaware Christian

3. Shekinah Christian

4. Berne Union

5. Northside Christian

6. Grove City Christian